Ostatnio coraz więcej mówi się na temat ochrony danych osobowych oraz zagrożeń jakie czekają na nas w sieci. W mediach coraz częściej słyszy się o kradzieży tożsamości, haseł do kont bankowych, pocztowych czy też wycieku informacji. Ponoć nie ma haseł nie do złamania, ale z pewnością możemy poczynić kroki w kierunku, aby hasło było jednym z najtrudniejszych do rozszyfrowania. #Hasło to nic innego jak ciąg znaków, który służy nam podczas logowania do różnego rodzaju zasobów. Każdy z nas powinien starać się jak najlepiej chronić swoje dane zabezpieczając je odpowiednio na swoim koncie pocztowym, telefonie, komputerze czy też portalach społecznościowych. Z pewnością jesteśmy w stanie zabezpieczyć nasze dane poprzez dobór odpowiedniego hasła – takiego, które będzie trudne do domyślenia się przez oszusta/maszynę. Wiele osób bezmyślnie nadaje hasła do swoich kont tj. abc123, password, admin123, loginabc itp. Co ważne powinniśmy mieć grupę haseł, których będziemy używać przy różnych kontach.  Powinniśmy mieć inne hasło do kont bankowych, inne do pocztowych, a jeszcze inne hasła do portali społecznościowych. Uzyskując hasło do jednej usługi, z której korzystasz przestępca będzie miał jak na talerzu namiary na Twoją pocztę, a tam z pewnością znajdzie wszystkie potrzebne informację o innych usługach i bankach z jakich korzystasz.

Ważne!!!

  • Nie należy mieć jednego hasła do wszystkich możliwych zalogowań;
  • Hasło powinno być odpowiednio długie – minimum 10 znaków;
  • Hasło powinno być zbudowane zarówno z małych, jak i dużych liter oraz cyfr;
  • Dobrze gdyby było w miarę możliwości dość skomplikowane – zawierające znaki specjalne /%@#$!&*^;
  • Eliminujemy w haśle imię, dziecka, męża, żony itp.;
  • Unikamy w haśle samych cyfr lub liter np. 1234566;
  • Nie stosujemy sekwencji odczytywanych z klawiatury np. qwerty;
  • Nie zapamiętuj haseł do swoich kont w przeglądarce internetowej – szczególnie, w sytuacji kiedy korzystasz z komputera, do którego dostęp mają osoby trzecie.

Z badań przeprowadzonych w 2017 roku zauważono, że użytkownicy zaczęli bardziej zwracać uwagę zakładane hasła (np. „1r2t3t4” czy „123rty”) pozwalające sądzić, że niektórzy użytkownicy zaczęli zwracać uwagę na zabezpieczenia w sieci. Po przedstawionym zapisie można zauważyć, że użytkownicy ,,starają się” zdaniem ekspertów jednak to wciąż zbyt mało, albowiem hasła o wspomnianej konstrukcji są nadal bardzo łatwe, wręcz banalne do rozszyfrowania np. na podstawie metody słownikowej.

Warto, aby hasło było długie, zawierało znaki specjalne, małe i duże litery, cyfry
…. a przede wszystkim żeby było łatwe do zapamiętania ;)