W dzisiejszych czasach epoka cyfrowa spowodowała, że żyjemy w ciągłym biegu. Znaczenie jakości przegrało z ilością, czyli wykonujemy jak największą ilości zadań w jak najmniejszym odcinku czasu. Również przeglądając strony internetowe, często zależy nam na jak najszybszym uzyskaniu poszukiwanych informacji.

Na pewno każdemu z Was zdarzyło się zamknąć wolno wczytującą się witrynę www i otwarcie kolejnej z podobną tematyką, bo jesteśmy społeczeństwem, które nie lubi czekać. Prędkość wczytywania witryny ma ogromne znaczenie, a im bardziej rozbudowany serwis, tym więcej elementów musi zostać wczytanych dla użytkownika. Wszystkie skrypty, obrazki, teksty oraz inne media posiadają swoją wagę, aby poprawnie wyświetlić stronę.

Z reguły dobrą praktyką jest optymalizacja tych elementów, np. każdy obrazek nie był w formie pliku do druku i zajmował 20 MB, a cyfrowej RGB o rozmiarze 100-300 KB. Takie zabiegi znacznie przyspieszają działanie strony.

Jak sprawdzić prędkość wczytywania witryny

Skąd dowiedzieć się, jak szybko wczytuje się witryna lub które elementy spowalniają jej działanie? Nic prostszego! Firma Google już od dawna udostępniła dla wszystkich darmowe narzędzia analityczne, które pozwalają to sprawdzić.

PageSpeed Insights — Z pomocą tego narzędzia, po wpisaniu adresu URL witryny, nie tylko otrzymamy kompletny raport, jak szybko wczytuje się nasza strona, ale również uzyskamy informacje, które elementy spowalniają jej działanie.
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl

Test Optymalizacji Mobilnej — W dobie rozwoju responsywności i dostosowywania witryn internetowych, aby działały na telefonach oraz tabletach, Google przygotowało specjalne narzędzie. Test optymalizacji mobilnej sprawi, że uzyskacie pełne informacje, jak wczytuje się Wasza strona na urządzeniach mobilnych.
https://search.google.com/test/mobile-friendly

Lazy Loading — przyspieszenie witryny

Jeżeli już dowiedzieliśmy się, jak szybko wczytuje się nasza witryna, warto podjąć działania, które ulepszą jej funkcjonowanie, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Lazy Loading to doskonałe rozwiązanie dla niezwykle rozbudowanych witryn, które posiadają bardzo dużo obrazów, filmów itp. na wielu podstronach. Jest to skrypt wprowadzony do kodu strony, który spowoduje, że treści zostaną załadowane dla użytkownika dopiero w momencie wejścia w podstronę, która je zawiera.

Obrazując to na przykładzie, jeżeli użytkownik wejdzie na stronę główną witryny, możemy przyspieszyć jej ładowanie, jeżeli podstrona galerii zawierająca, np. 1000 zdjęć, nie będzie wczytywana do momentu, aż użytkownik kliknie URL prowadzący tej podstrony.

Czy warto wprowadzać skrypt Lazy Loading na stronie? Oczywiście, że warto! Google od dawna podaje, że przynajmniej 50% ruchu na witrynach internetowych pochodzi z urządzeń mobilnych. Przyspieszenie działania witryny na tych sprzętach jest kluczowe w obecnych czasach. Dodatkowo, szybciej funkcjonujące strony internetowe osiągają dużo lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Ponadto, kolejnym walorem użycia Lazy Loading jest fakt, że skrypt jest w pełni darmowy, co umożliwia wdrożenie go na każdej witrynie.

To czas na start, optymalizujemy i przyspieszamy wczytywanie stron www!