To już ostateczna decyzja i pożegnanie technologii Flash, która była bardzo popularna na przełomie XX i XXI wieku.  Firma Adobe oficjalnie ogłosiła swoje plany zaprzestania obsługi Flasha pod koniec 2020 roku!

Tak naprawdę niektórzy dorastali wraz z tą technologią, ponieważ od 20 lat Flash pomagał kształtować sposób, w jaki gramy w gry komputerowe, oglądamy filmy i uruchamiamy aplikacje w sieci, a co najważniejsze świat informatyczny zaczął stawiać na tę technologię, podczas pisania stron internetowych. Niestety świat idzie coraz bardziej do przodu, a w przeciągu ostatnich lat Flash pomału zaczął się wycofywać z użytkowania tej technologii, a niektóre strony internetowe przestały być wyświetlane, częściowo albo całkowicie. Rok 2017 był przełomowy, ponieważ potwierdzono, że 80% użytkowników przeglądarki typu Chrome na komputerach stacjonarnych przeglądało witryny na tej technologii, a ich obecne użytkowanie wynosi mniej niż 20% i wciąż spada. Jest to spowodowane, że Flash jest technologią, która posiada mnóstwo błędów coraz to nowo odkrytych, które do tej pory Adobe na bieżąco poprawiało, ale stało się to nieopłacalne.

Technologie internetowe są na tyle otwarte i powszechne – na przykład strony internetowe budowane na platformach WordPress czy sklepy na PrestaShop, które wciąż się rozwijają szybciej niż przestarzały Flash. Przestał on być w jakikolwiek sposób wspierany, a także bezpieczny. Technologia Flash jest obecnie mocno przestarzała i niestety negatywnie wpływa na działanie urządzeń mobilnych, ponieważ nie ma kompatybilności z urządzeniami mobilnymi, nie jest responsywny do urządzeń mobilnych, a także zużywa szybciej baterie urządzeń.

I nie chodzi wyłącznie o szybkość wczytywania strony, ale również o ich bezpieczeństwo, kiedy dokonujemy w sieci zakupów, przelewów czy też czytając poufne informacje. Nowe platformy dostosowane są do urządzeń mobilnych i nie trzeba martwić się możliwością otwarcia strony w dowolnym miejscu na świecie nie tylko przez komputer stacjonarny.

Badania pokazują, że wycofywanie technologii Flash nastąpi w przeciągu kilku najbliższych lat – wyłączając go domyślnie dla użytkowników sieci. Niektóre przeglądarki, jak Chrome uczynią drastyczny krok wyłączają tą technologię bezpowrotnie.

Zastanówmy się, czy nie lepiej dopasować się do nowoczesnych standardów i pójść z duchem czasu… Może nadszedł czas na zmiany i stworzenie nowoczesnej strony internetowej w najnowszym standardzie technologicznym, ułatwiającym zarządzanie treściami i innymi elementami, dopasowanymi pod urządzenia mobilne, aby Twoja firma mogła rozkwitnąć na nowo?!