Bezpieczeństwo w sieci jest stawiane na pierwszym miejscu, dlatego zabezpieczenie stron internetowych za pomocą certyfikatów SSL stało się standardem. Pewnie zetknęliście się nie raz dokonując zakupów, przeglądając portale informacyjne, strony sportowe czy też jednostek administracyjnych i zauważyliście zabezpieczenie przy adresie www zieloną kłódeczką i rozpoczęcie strony od protokołu https://.

 

SSL to protokół sieciowy, potocznie zwany certyfikatem SSL. Jest stosowany przy zabezpieczeniu połączeń internetowych. Pamiętajmy, że certyfikaty SSL rejestrowane są na konkretną nazwę domeny. Wykupienie certyfikatu SSL gwarantuje nam bezpieczeństwo i poufność transmitowanych danych. Wspomniane dane zabezpieczone są kryptograficznie i nie można ich samodzielnie edytować, a użytkownik sieci może zostawić swoje dane bez obawy, że wpadną w niepowołane ręce.

Pierwszą z przeglądarek, która wprowadza rewolucje, jest przeglądarka Chrome, która będzie domyślnie przekierowywać użytkowników na stronę po działającym SSLu. Do chwili obecnej przy wpisaniu samej nazwy strony internetowej zostaniemy przekierowani na stronę http:// i pojawi się informacja, że warto pobrać zabezpieczoną witrynę, co wydłuży również czas wczytywania stron, ponieważ nastąpi kolejne połączenie do właściwej strony internetowej po certyfikacie SSL.

Ze względu na to, że w Internecie użytkownicy zostawiają coraz więcej swoich wrażliwych danych — numer konta czy danych kart płatniczych, adres, dane osobowe oraz informacje poufne, które nie powinny trafić do wiadomości osób trzecich.  Strony internetowe, które wymuszają dane za pomoc formularzy i zbierają dane wrażliwe, wyświetlą od teraz, że strona jest niezabezpieczona. Teraz nawet prowadząc bloga i zbierając subskrybentów do newslettera, powinniśmy używa tylko zabezpieczonych stron internetowych, nigdy nie wiadomo, kto wykorzysta nasze dane przeciwko nam.

Wprowadzone zmiany przez przeglądarkę Chrome zablokują ładowanie stron, które nie są zabezpieczone, a będzie to dopiero możliwe po przekierowaniu strony przez https://.
Istotnym trendem jest dbałość o wszelakie zabezpieczenia witryn przez ich właścicieli i wprowadzenie na szeroką skalę usługi corocznego odnowienia certyfikatu SSL, tak samo jak usług hostingowych czy domeny.

Ponadto trzeba również pamiętać, że poza zabezpieczeniem strony certyfikatem SSL to warto zadbać o klauzulę RODO oraz politykę prywatności na swojej stronie zgodnie z ustawą z dn. 25 maja 2018 roku, co jest łatwe do wychwycenia przez świadomych użytkowników internetu i przeglądarek.