Bezpieczeństwo Naszych klientów oraz ich usług czy też danych jest dla nas sprawą niezwykle ważną. Oszuści domenowi to zazwyczaj legalnie działające firmy. Dbając o ochronę Państwa interesów i w celu uniknięcia niepotrzebnych zachowań/ czynności przedstawiamy kilka przykładowych metod prób oszustw i nadużyć:

Pierwszą z metod jest tzw. ,,zmiana firmy fakturującej”.
Wielokrotnie stosowaną przez oszustów praktyką jest kontakt telefoniczny z Klientem podczas, którego osoba dzwoniąca przedstawia się jako firma ,,współpracująca” z danym rejestratorem. Musimy szczególnie uważać na telefony wprowadzające w błąd Klienta, w których rozmówca namawiając do transferu domeny przekonuje Nas, iż przenosiny charakteryzować będą się wyłącznie zmianą firmy fakturującej.
UWAGA! Transfer domeny to nie tylko zmiana firmy fakturującej to głównie zmiana rejestratora wykonującego w Państwa imieniu obsługę administracyjną oraz techniczną wobec NASK i innych rejestrów. Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu domeny zachęcamy do sprawdzenia opinii na temat przyjmującego rejestratora – lekkomyślnie podejmowane decyzje mogą nieść za sobą sporo przykrych konsekwencji np. utraty cennej domeny.

Drugą z metod jest tzw. ,,atrakcyjna oferta”
W dzisiejszych czasach każdy z Nas poszukuje oszczędności – jednak powinno to być
ostrzeżeniem dla Klientów że tzw. atrakcyjne cenowo oferty mogą być przyczyną wielu przykrych konsekwencji mimo tego, iż są zgodne z prawem i legalne.
UWAGA! Zazwyczaj tzw. ,,okazyjne oferty” składane są telefonicznie podczas to, której rozmowy nieświadomy zagrożenia klient udziela pełnomocnictw wykorzystywanych później do transferu domeny do innego rejestratora – bez świadomej zgody i wiedzy Klienta, a również w przypadku braku pełnej akceptacji tej czynności.
Kolejną z metod jest tzw. ,,prawo pierwszeństwa do nazwy domeny”
Wielokrotnie zdarzają się sytuacje polegające na kontakcie telefonicznym z Abonentem podczas, których proponowany jest mu odpowiednik posiadanej już domeny z innym rozszerzeniem.
Uwaga! Osoba dzwoniąca zazwyczaj zapewnia, iż powodem kontaktu jest zainteresowanie taką domeną przez inny podmiot przy czym osoba dzwoniąca przekonuje, iż kontaktuje się żeby mimo zainteresowania dać Klientowi pierwszeństwo w rejestracji domeny. Typowym działaniem osoby dzwoniącej do Klienta jest również nadmierne nakłanianie do podjęcia decyzji pod presją. Nadmienić tutaj należy, iż cena za rejestrację takiej domeny jest wygórowana.
Następnymi metodami są tzw. ,,oferta na proformie” i tzw. ,,proforma spakowana w pliku .zip”
Poza dobrze znaną już formą nadużyć w formie kontaktu telefonicznego jest wysyłanie ofert handlowych w wersji przypominającej proformy na przedłużenie bądź zamówienie usługi.
UWAGA! W celu uniknięcia oszustw trzeba dokładnie sprawdzać przesyłane oferty tym bardziej, że oferowana cena za przedłużenie domeny jest znacznie zbliżona do ceny rejestratora.
Zdarzają się również sytuacje, w których otrzymujemy wiadomości e-mail zawierające spakowany plik o rozszerzeniu .zip zamiast proformy – otwarcie takiego załącznika naraża komputer na zawirusowanie, a co za tym idzie utraty danych przechowywanych na komputerze – zwłaszcza rachunków bankowych na nim obsługiwanych.
Pojawiają się stosunkowo od niedawna na rynku metodą jest tzw ,,oferta SMS”
W sytuacji gdy kontakt poprzez rozmowę telefoniczną i e-mail zawodzą oszuści poszukują coraz to nowszych metod nadużyć. Ostatnimi czasy częsta praktyką jest wysyłanie na firmowe numery telefonu wiadomości SMS z informacją o zbliżającym się terminie wygaśnięcia domeny.
UWAGA! Należy dokładnie odczytywać tego rodzaju wiadomości gdyż oszuści czekają na nasze niedopatrzenia np. firma posiadająca domenę z rozszerzeniem .pl otrzymuje wiadomość SMS dotyczącą domeny o tej samej nazwie z rozszerzeniem .com.pl
Ostatnią z omawianych przez nas metod jest tzw. ,,oferta na odnowienie domeny”
Coraz częściej spotykaną metodą wyciągania opłat są wiadomości e-mail w języku angielskim o tzw. wygaśnięciu domeny i równoczesnym wezwaniem do zapłaty – dopiero dogłębne przeanalizowanie tekstu pozwala nam dostrzec, iż wiadomość nie odnosi się do samej domeny, a jej pozycjonowania – które nigdy przez klientów nie było zamawiane. Obecnie metody te dotyczą tylko domen globalnych.