Z pewnością nie raz każdy z Nas korzystał z rozwiązania jakim są zakupy w internecie. Szeroka gama sklepów, niższe ceny, a przy tym nie trzeba wychodzić z domu i stać w ogromnym kolejkach. Nic więc w tym nadzwyczajnego, że w Polsce z roku na rok sprzedaż online wciąż wzrasta.

Okres przedświąteczny jest gorącym okresem zakupowym. Do Świąt Bożego Narodzenia pozostało już zaledwie kilka dni …. Każdy z nas zastanawia się nad idealnymi, wyjątkowymi prezentami pod choinkę. Z zaciekawieniem w pośpiechu przeglądamy strony sklepów internetowych w poszukiwaniu świątecznych okazji.

Z pewnością kupując prezenty przez internet szczególną uwagę należy zwrócić na:

1. Czas dostawy
Do świąt pozostało naprawdę niewiele czasu… większość osób robi zakupy ,,na ostatnią chwilę”. Zatem zdarzają się sytuacje, że sklepy internetowe wydłużają termin realizacji zamówień ze względu na dużą liczbę zamówień.

2. Dane na temat przedsiębiorcy
Jeśli na stronie e-sklepu nie możesz odnaleźć informacji, które bez problemu pozwolą Ci na identyfikacje przedsiębiorcy np.danych rejestrowych firmy lepiej zachować czujność i wstrzymać się od zakupów.

3. Atrakcyjne ceny i ,,okazyjne” promocje
Szczególną uwagę należy zwrócić na kilkakrotnie niższą cenę rynkową – bowiem zdarzały się przypadki, w których nieuczciwi przedsiębiorcy oszukiwali kupujących oferując produktu w zbyt niskich cenach.

4. Oferowane metody płatności
Warto dokładnie sprawdzić sprzedawcę pod względem oferowanych metod płatności. Przy dokonywaniu płatności z góry warto zwrócić uwagę czy w adresie widnieje symbol zamkniętej kłódki oznaczający, że to bezpieczne połączenie szyfrowane.

5. Opis produktów, przedstawianie oferty
Zwróć uwagę czy towar nie jest opisany zbyt ogólnikowo, bez żadnych szczegółów. Sprzedawca obiecuje złote góry poprzez określenia ,,sprawdzony” ,,najlepszy” ,,niezawodny” ,,profesjonalny” bez żadnego uzasadnienia ?
Sprzedawca powołuje się na ,,badania” ,,certyfikaty” ,,statystyki” bez konkretnych danych gdzie tak owe się znajdują ani przez kogo były robione?
Uważaj!! Istnieje możliwość, że produkt nie jest zgodny z opisem sprzedającego oraz nie posiada żadnych badań czy certyfikatów. Często sprzedawcy ,,koloryzują” produkt aby zwiększyć swoją sprzedaż.

6. Opinie w internecie
W przypadku większości firm można sprawdzić opinie klientów korzystając zwyczajnie z Google i danych sprzedającego. Twoją uwagę powinien zwrócić szereg ewentualnych negatywnych opinii czy zmieniające się adresy mailowe czy dane osobowe przy nazwie firmy.
Należy pamiętać, że okres świąteczny jest też gorącym okresem dla oszustów. Trzeba uważać na wielkie ,,okazje”, które mogą być ogromnym rozczarowaniem dla nas. Decydując się na e-zakupy dokładnie sprecyzuj warunki zakupu: przesłanie towaru/ wykonanie usługi, sposób, zapłaty,reklamacje/zwroty, terminy. Pamiętaj także o przeczytaniu wewnętrznego regulaminu danego sklepu ;)

Nie daj się gorączce przedświątecznych zakupów – zachowaj ostrożność !